Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 8747797



*

nr 874 7797


Takfotogenlampa

Majolika, höjd: 120 ca


Kondition: elektrifierad

Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 februari 2014
kl 20:54:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 19:23:39 1      1.500 kr
10/2 20:32:19 2      1.800 kr
10/2 20:40:11 3      1.700 kr
10/2 20:40:37 3      1.900 kr
10/2 20:44:46 2      2.200 kr
10/2 20:49:16 3      2.200 kr
10/2 20:49:24 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
  • 6377 Ljuskrona
    Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:23
  • 6559 MÃ¥nskensampel
    omkring 1900. Höjd: 50 ca
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:20
  • 6345 Plafond
    Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr